HUZUR FORUM
Kurtulanlar ve iyileşenlerin yorumları
Bilgi paylaşım platforumu.

İyileşenlerin Gerçek Kullanıcı Yorumları

Blog

Smear testimde ASCUS Çıktı

Smear testimde ASCUS Çıktı Çok korktum.

Smear testimde ASCUS Çıktı Bazı durumlarda, emme testi sonucunda ASCUS görülebilir.

Bu, mikroskop altında incelenen bazı epitel hücrelerinde değişikliklerin meydana geldiği anlamına gelir.

Bu değişikliklerin nedeninin kanserden mi yoksa iltihaptan mı kaynaklandığı anlaşılamadığı şeklinde yorumlanabilir.

Smear testimde ASCUS Çıktı, Smear sonucu ASCUS çıkanlar, Ascus nedir Kadınlar, Doktor ASCUS sorular, ASCUS doktorlar Sitesi, Ascus tehlikeli mi, Ascus kanser belirtisi mi, Ascus kendiliğinden Geçer mi,

ASCUS Askus nedir?

Smear testinde ASCUS bulunması, insanların HPV’si olduğu anlamına gelmez.

ASCUS aslında görülen hücrelerin anlaşılamaması anlamına gelir. Dünya Sağlık Örgütü bu hücrelere inflamatuar hücreler diyor. Bu oldukça doğru bir tarif.

Bu kırık hücrelerin tek nedeni HPV değildir. Serviksin herhangi bir iltihabına iltihap denir. Cinsel olarak aktif kadınların çoğu, HPV virüsüne P-80 oranında maruz kalmaktadır.

Bu virüsün birkaç türü vardır. ancak cinsel yolla bulaşan ve rahime implante olan sadece 20 tip vardır. HPV virüsü kadın genital bölgesine yerleştiğinde 1 yılda yaklaşık 2 kez çıkar.

ASC-H ne anlama geliyor?

ASC-H, Yüksek Riskli Boyama Testi anlamına gelir. Bu sonuç ASCUS Askus  ile karıştırılmamalıdır. ASC-H varlığında hasta vakit kaybetmeden kolposkopi yaptırmalıdır.

Kolposkopi sırasında lezyon olmasa bile hastaları dikkatle izlemek çok önemlidir. ASCUS leke testi sonucu tehlikeli midir? ASCUS için sonuçlar patolog ile birlikte değerlendirilir.

Patolog prekanseröz hücre oluşumlarından şüpheleniyor ancak kesin olarak emin olamıyorsa bu durum ASCUS olarak yazılır.

Bu durumda aslında hücrelerde bir bozukluk olduğu söylenemez. Ancak emme testinin yenilenmesi için bir yıl beklenmeden 2-3 ay sonra tekrar yapılır.

ASCUS tanısı durumunda 2-3 aylık ölçüm beklenmeden kolposkopi ile rahim ağzının detaylı muayenesi yapılır. Şüphe durumunda biyopsi ve daha detaylı inceleme burada yapılır.

HPV Genital Siğil Ascus Forum ve Yorumları Girişi

Benzer Yazılar ::.