HUZUR FORUM
Kurtulanlar ve iyileşenlerin yorumları
Bilgi paylaşım platforumu.

İyileşenlerin Gerçek Kullanıcı Yorumları

Genital Siğil Forum

Genital Siğil Forum Girişi

Genital Siğil Forum, Genital Siğilden Iyi mi iyileştim? Genital Siğil için Ne kullandım, Kurtulanlar, iyileşenler, Genital Siğil Guruplar, Pozitif netice iyi mi negatif oldu? Genital Siğil virüsü öldürür mü?, Genital Siğil iyi mi bulaşır emareleri?, Genital Siğil pozitif çıkarsa ne olur? Genital Siğil Forum dan kurtulanlar iyileşenler hakkında yorumları formuna girip geniş informasyon alabileceğiniz bir site geçmiş olsun şimdiden.

Genital Siğil Forum
HPV Türkiye Forum Genital Siğil Forum

Genital siğiller nedir?

+ Genital Siğil Forum + Genital siğil, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların en sık görülen tiplerinden biridir. HPV (Human Papilloma Virus) adındaki bir virüsün kişiyi enfekte etmesiyle ortaya çıkar. Cinsel olarak etken kişilerin neredeyse tamamı hayatlarının bir döneminde bu virüsle karşılaşır. Bu virüs hem adam hem de hanımlarda genital siğil oluşumuna niçin olurken hanımlarda ek olarak rahim ağzı (serviks) kanserine de sebep olabilir. + Genital Siğil Forum + Siğiller, genital bölgenin nemli bölgelerini tesirinde bırakır. Genital siğil, gözle görülemeyecek kadar küçük olabileceği benzer şekilde küçük kabarıklıklar ya da ayçiçeği benzer şekilde daha büyük şekillerde de görülebilir.

Genital siğil emareleri nedir?
Genital siğil niçin oluşur?
Genital siğil için risk faktörleri nedir?
HPV enfeksiyonu, genital siğil haricinde hangi hastalıklara niçin olur?
Genital siğil hamilelikte mesele yaratır mı?
Genital siğil oluşumunu önlemek mümkün müdür?
Genital siğil tanısı iyi mi konulur?
Genital siğil tedavisi nasıldır?

Genital siğil emareleri nedir?

Hanımlarda siğil bir çok süre vajina dudaklarında, anüs ve vajina arası bölgede, anal kanalda, vajina duvarlarında ve servikste (rahim ağzında) oluşur. + Genital Siğil Forum + Erkeklerde ise penis, skrotum (testis torbası) ve anüste gözlenebilir. HPV ile enfekte olmuş kişiyle oral yolla cinsel temasta bulunan kişilerde ağız, dil ve boğazda siğil oluşumu görülebilir.

Genital bölgelerde siğil ile birlikte vajinal akıntı, kaşınma, yanma hissi ve kanama bir çok süre beraber görülen emareler arasındadır.

Genital siğil niçin oluşur?

Siğil, HPV adındaki virüsün kişiyi enfekte etmesiyle oluşur. HPV’nin genital bölgeyi etkileyen 40’tan fazla alt türü vardır. + Genital Siğil Forum + Bu alt türlerden yalnızca birkaç tanesi siğil oluşumuna sebep olur. HPV, temas kanalıyla yayılan bir virüstür. HPV ile enfekte olan kişi hiçbir emare göstermeyebilir ve partnerine bu virüsü cinsel yolla bulaştırabilir.

Virüs, bir fazlaca kişide hiçbir emare göstermeden süre içinde kendiliğinden yok olur. Yalnız bazı kişilerde siğil oluşumuna yol açabilir. Virüsü taşıyan kişinin karşı tarafa bulaştırması için cinsel bölgelerin temas etmesi kafi olur. Küçük boyutta bir virüs olduğundan ciltteki minik sıyrıklardan, çatlaklardan kolaylıkla geçerek vücuda girebilir.

Genital siğil için risk faktörleri nedir?

Cinsel olarak etken olan bireylerin büyük çoğunluğu, yaşamlarında minimum bir kez HPV virüsü ile enfekte olur. Siğil oluşumuna neden olan HPV alt türüyle enfekte olanlar da genital siğile yakalanabilir. + Genital Siğil Forum + Bazı risk faktörleri HPV ile karşı karşıya gelme ihtimalini artırır. Bunlar:

Birden fazlaca partnerle korunmasız cinsel ilişki,

Genital siğil haricinde bir cinsel yolla bulaşan hastalığa haiz olmak,

Erken yaşta cinsel olarak etken hale gelmek,

Bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklara haiz olmak ya da bu tür tedaviler almak (kemoterapi benzer şekilde) olarak sayılabilir.

HPV enfeksiyonu, genital siğil haricinde hangi hastalıklara niçin olur?

HPV ile enfekte olan kişiler bir çok süre birkaç yıl içinde bu virüsten kurtulur. Yalnız virüs, vücut içinde varlığını devam ettirerek çeşitli problemlere niçin olabilir. HPV’nin bazı alt türleri genital siğil yaparken, bazı alt türleri de kanser oluşumuna niçin olur.

Rahim ağzı (serviks), anüs, ağız, penis kanserleri; HPV enfeksiyonu ile yakından ilişkili kanserlerdir. Bilhassa hanımlarda serviks kanseri, + Genital Siğil Forum + HPV ile yüksek oranda ilişkilidir. Hanımefendilerin 30 yaşından sonrasında belli aralıklarla Pap smear testini yapılarak serviks kanseri açısından taranması gerekir. Bu tarama testi serviks kanserinin erken teşhis ve tedavisi için oldukça önemlidir.

Genital siğil hamilelikte mesele yaratır mı?

Genital siğillerin hamilelik süresince ek bir soruna niçin olması nadir görülen bir durumdur. Sık rastlanmasa da siğiller büyüyerek idrar yapmayı zorlaştırabilir. Vajina duvarında bulunan siğiller, doğum esnasında vajinal dokuların gerilmesini engelleyebilir.

+ Genital Siğil Forum + Vajina dudaklarında yer edinen siğiller, doğum esnasındaki aşırı genişlemeye bağlı olarak kanayabilir. Oldukça nadir karşılaşılan bir durum olmakla beraber, genital siğili olan bir anneden doğan bebeklerin boğazında siğil oluşumu görülebilir. Bu siğillerin, bebeğin hava yolunu tıkamasını önlemek amacıyla cerrahi olarak alınması gerekebilir.

+ Genital Siğil Forum + Genital siğil oluşumunu önlemek mümkün müdür?

Genital siğil ve serviks kanseri başta olmak suretiyle çeşitli kanserlerin oluşmasında rol oynayan HPV’ye karşı geliştirilmiş aşılar mevcuttur. + Genital Siğil Forum + Bir tek kanser icra eden HPV alt türlerine karşı koruma elde eden aşı olduğu benzer şekilde kanserin yanında genital siğil oluşumuna neden olan HPV alt türlerine karşı da koruyucu olan aşılar mevcuttur. Bu aşılar 45 yaşına her insana yapılabilir.

Yalnız aşılamanın etken cinsel yaşam başlamadan yapılması daha etkili koruma sağlar. Kız ve adam evlatlarının 9 yaşından sonrasında HPV aşısı olması önerilir. + Genital Siğil Forum + Bu sayede ileride genital siğil ve serviks, penis kanseri benzer şekilde hastalıklara yakalanma ihtimalleri azalır. Ek olarak cinsel ilişki esnasında cilt temasını önleyen kondom kullanımı da genital siğil için riski azaltan bir korunma yöntemidir.

Genital siğil tanısı iyi mi konulur? + Genital Siğil Forum +

Tanı bir çok süre siğillerin görülmesiyle koyulur. Yalnız bazı durumlarda biyopsi gerekebilir. Bunların yanı sıra hastaya cinsel geçmişi de sorularak risk faktörlerinin varlığı araştırılır. Hanımlarda siğiller, genital organların daha derin kısımlarında da görülebileceğinden pelvik muayene de yapılabilir.

Muayenede genital bölgeye siğilleri daha rahat görebilmek için asidik bir solüsyon uygulanabilir. + Genital Siğil Forum + Ek olarak hekim, hastaya Pap testi de yapabilir. Bu denetim uygulanırken hekim, hastanın vajinasından içeri doğru spekulum isminde olan bir aleti yerleştirir. Bu sayede vajina ve rahim arasındaki dokular daha rahat incelenir. Spekulum ile araştırma yapılırken rahim ağzı (serviks) üstünden bir fırça yardımıyla doku örneği de alınır.

Doku örneğindeki hücreler, hususi yöntemlerle HPV varlığı açısından değerlendirilir.

Doku örneğindeki hücreler, hususi yöntemlerle HPV varlığı açısından değerlendirilir. Denetim sonucunda anormal hücrelerin (HPV ile enfekte hücrelerin) saptanması durumunda kolposkopi benzer şekilde daha detaylı muayene etmeyi elde eden yöntemler kullanılarak ileri incelem yapılır. Serviks kanseri şüphesi var ise HPV DNA testi yapılarak vücutta HPV’ye ilişkin genetik materyal varlığı araştırılabilir. Tüm bu tanı şekilleri, HPV ile ilişkisi genital siğil, serviks kanseri benzer şekilde hastalıkların teşhis edilmesinde kullanılabilen önemli metotlardır.

Genital siğil tedavisi nasıldır? + Genital Siğil Forum +

Genital siğil tedavisinde temel hedef siğilin niçin olduğu hastalık hissini gidermek ve siğil boyutunu küçültmektir. Siğillerden hastalık duymayan kişilerin tedavi ihtiyacı olmayabilir. Siğile neden olan HPV’ye yönelik etkin bir tedavi olmadığı için virüsü vücuduna almış bir kişide dönem dönem siğil atakları görülebilir. Hastalarda tedavi sonrası hastalığın tekrarlama ihtimali oldukça yüksektir.

En sık görülen yan tesiri ciltte kızarıklığa sebep olmasıdır.

Tedavide en sık kullanılan yöntem krem kullanımıdır. Değişik etken maddeler içeren genital siğil kremi çeşitleri, değişik şekillerde tesirini gösterir. İmiquimod içeren kremler, bağışıklık sistemini sağlamlaştırır ve bu sistemin siğillerle daha güçlü savaşmasını sağlar. Krem genital bölgeye sürüldükten sonrasında belli bir süre süresince cinsel ilişkide bulunulmaması önerilir. En sık görülen yan tesiri ciltte kızarıklığa sebep olmasıdır.

Podofilin ve podofiloks içeren kremler de tedavide kullanılabilir.

Podofilin ve podofiloks içeren kremler de tedavide kullanılabilir. Bu kremler genital organların iç bölgelere uygulanmamalıdır ve hamilelikte kullanılması önerilmez. Genital siğil tedavisinde başka tür kremler de kullanılabilir. Doktorunuz, size en uygun kremi reçete eder ve tertipli olarak kullanmanızı ister. Krem tedavisiyle siğilin niçin olduğu kaşıntı, kızarıklık, yanma benzer şekilde rahatsız edici durumların azaltılması amaçlanır.

Genital siğillerin krem ile tedavi edilememesi

Genital siğillerin krem ile tedavi edilememesi, hamilelerde doğum esnasında sorun oluşturabilecek seviyede olması benzer şekilde nedenlerde cerrahi yöntemler tedavide kullanılabilir. Siğiller; lazerle yakılarak, dondurularak, cerrahi kesi yapılarak ya da elektrokoterle elektrik akımı yardımıyla yakılarak ortadan kaldırılabilir.

Genital siğil belirtileriniz var ise

Genital siğil belirtileriniz var ise ve bu durumdan hastalık duyuyorsanız deneyimli bir merkezde tecrübeli bir jinekologa başvurmanız yararlı olacaktır. Değişik tedavi seçenekleri ve siğille beraber görülebilecek hastalıklar benzer şekilde mevzularda uzman görüşü almanız oldukça önemlidir. Sağlıklı günler diliyoruz.