HUZUR FORUM
Kurtulanlar ve iyileşenlerin yorumları
Bilgi paylaşım platforumu.

İyileşenlerin Gerçek Kullanıcı Yorumları

Ascus Forum

Ascus Forum Girişi

Ascus Forum Ascus neden olur?, Ascus dan Nasıl iyileştim? Ascus için Ne kullandım, Kurtulanlar, iyileşenler, Ascus Guruplar, Pozitif sonuç nasıl negatif oldu? Ascus virüsü öldürür mü?, Ascus nasıl bulaşır belirtileri?, Ascus pozitif çıkarsa ne olur? Ascus’tan kurtulanlar iyileşenler hakkında yorumları formuna girip geniş informasyon alabileceğiniz bir site geçmiş olsun şimdiden.

Ascus Forum
HPV Türkiye Forum

ASCUS Nedir? ASCH Ne anlamı nedir? İzleme ve Tedavileri için Ne Yapılması Gerekir?

+ Ascus Forum + Şimdi bu acayip sözcüğün ne ifade etmiş olduğu ile ilgili muhtemelen mebzul oranda yurdum insanı tarafınca bunaltıcı bulunacak böylesi bir yazıyı okuyorsanız büyük olasılıkla elinizde üstünde ascus yazılı bir smear sonucu tutuyorsunuz ya da bir dostunuz, eşiniz ya da sevgilinizin elinde sizinle paylaşmış olduğu böylesi bir netice var.

Fakat ilkin iyi haberle başlamış olalım

Biliyorum, biliyorum, “askus” diye okunan söylenmesi kolay bu tek kelime aniden hayatınıza girdi ve web denilen informasyon çöplüğünü eşelemeye başladınız. + Ascus Forum + Üstelik bulduklarınızdan da asla mi asla hoşlanmadınız. Fakat ilkin iyi haberle başlamış olalım o şekilde bazı yazılarda bahsetmiş olduğu şeklinde kanser falan değilsiniz hatta HPV (insan papilloma virüsü) bile taşımıyor olma ihtimaliniz var.

O nedenle şöyleki rahat bir nefes alın, arkanıza yaslanın ve en azından yazdıklarımı sakin bir kafa ile okumaya çalışın.

Klasik öykü hep bir halde insan papilloma virüsü (HPV) ile bağlantılı olarak anlatılıyor olsa da, smear testinizde ASCUS saptanmış olması + Ascus Forum + HPV taşıdığınız anlamına gelmez. Aslen “ASCUS” ez cümle ne idüğü belirsiz hücre anlamına gelir.

Ascus Forum

Dünya Sıhhat Teşkilat’ü (DSÖ) 

Dünya Sıhhat Teşkilat’ü (DSÖ) tarafınca atipik inflamasyon (yangı) hücreleri olarak tanımlanır ve bence daha doğru bir tanımlamadır. + Ascus Forum + Söz mevzusu hücreler bir tek HPV infeksiyonuna bağlı gelişen inflamasyonu (yangıyı) değil her türlü servikal infeksiyon varlığında ortaya çıkabilecek hücreleri anlatmak için kullanılır.

HPV virüsü garip bir “dost”tır. Bir kere cinsel aktifseniz, aseksüel olarak hayatınıza devam etmiyorsanız (ki bu da bir tercihtir) biliniz ki %50 ila %80 oranında kesinlikle kendisi ile tanışacak ve “el sıkışacak”sınız .

Yüzlerce tipi olmasına karşın

Yüzlerce tipi olmasına karşın bunların içinde bir tek 40 kadarı genital bölgeye ve cinsel temas ile bulaşır. En sevdikleri bölge ise rahim ve vagina içinde yer edinen geçiş zonu dediğimiz (transformasyon zonu) bölgede yer edinen metaplazik hücrelerdir. + Ascus Forum + Bu hücreleri rezidansları olarak kabul edip derhal yerleşmeye bayılırlar.

Hanım genital bölgesine bulaştıktan sonrasında 1 yıl içinde Ascus Forum

Normalde HPV virüsü hanım genital bölgesine bulaştıktan sonrasında 1 yıl içinde %70, 2 yıl içinde ise %95 oranında temizlenirler. Problem %3-5lik gruptur. İşte HPV’nin kronik infeksiyon olarak kalmış olduğu grupta süreç, 8-15 senelik bir dönem sonunda kanser ile sonuçlanabilir. O nedenle tertipli olarak jinekoloğunuza gidin ve smear yaptırın diye yırtınıyoruz fakat dinletemiyoruz  Her neyse şimdi sizi bir de ben üzmeyeyim.

Eğer HPV hücrelerde değişime yol açan süreci başlatır ve rahim ağzındaki dokunun en alt katmanında bu “anormal” hücreler ortaya çıkar ise bu duruma “servikal intraepitelial neoplazi= SİN 1= CIN 1” diyoruz.

Bilgileri sonrasında bunaltıcı olsa da aktaracağım fakat en mühim nokta sizi kendi halinize bıraksak ya da günümüzde oldukça moda olan okuyup üfleyip soğan suyu falan içirsek bile CIN 1 düzeyinde ki lezyon yüksek olasılıkla 1 yıl içinde normalleşecektir.

Hastaların smear bulguları Ascus Forum

Bu “düzgüsel”e dönme olasılığı, değişik yayınlarda değişik oranlar ile ifade edilmiştir. Sonuçta 2 ila 5 yıl içinde CIN 1 olan hastaların smear bulguları tedavi olmaksızın %60 ila %80 oranında normale döner (1, 2).

İşte tam bu aşamada patoloğun kafasını karıştıran inflamatuar hücreler ortaya çıkar

Smear alınan hastanın preparatını incelerken bir hücre görür. Ascus Forum Hücre CIN I denilecek düzeyde bozulmuş durumda değildir fakat düzgüsel de denilememektedir.

Patoloğun kafasını karıştıran sual; hücrenin nereden gelip nereye gittiği ile ilgilidir.

Hücre CIN 1’di de normalleşiyor mu? Ascus Forum Yoksa normalden CIN 1’e doğru mu gidiyor?

Hücre CIN 1’di de normalleşiyor mu? Yoksa normalden CIN 1’e doğru mu gidiyor? Bilmesi imkansız ve belirlenemez. İşte patolog bu hücrelere ASCUS (Atypical squamous cells of undetermined significance) şu demek oluyor ki ne idiğü belirsiz hücre tanısı koyar.

Sadece ASC-H, dev gibi bir ANCAKK, bu anlatttığım öykünün tamamen dışındadır. Ve ehemmiyet açısında bakacak olursak ASCUS’dan oldukça fakat oldukça daha önemlidir.

ASC-H şu demek oluyor ki “atypical squamous cells-cannot exclude high-grade squamous intraepithelial lesion” yüksek riskli (yüksek grade’li CIN 2 ve CIN 3) lezyonların dışlanamadığı atipik hücrelerin var bulunduğunu gösteren smeardir.

Asla ASCUS ile karıştırılmamalıdır. ASC-H varlığı zaman geçirmeden kolposkopi yapılmasını, kolposkopide herhangi bir lezyon saptanmasa bile hastanın yakından takip edilmesini lüzumlu kılar

Aralarındaki farkı anlatmak için aşağıda detaylandırdığım oranlara gözatmanız kafi olacaktır

HPV Negatif fakat smearde ASCUS saptanan hastada, kolposkopide alınan biyopsi sonucunun CIN 2 gelme olasılığı % 1.1, CIN 3 gelme olaslığı %0.4, kanser saptanma olasılığı ise YOK iken,

HPV Pozitif, smearde ASCUS saptanan hastada, kolposkopide alınan biyopsi sonucunun CIN2 gelme olasılığı %18, CIN 3 gelme olaslığı %6.8, servikal kanser olasılığı ise % 0.41’dir.

Smearde ASC-H saptanan hastada CIN2 gelme olasılığı %35, CIN 3 gelme olaslığı %18, servikal kanser olasılığı ise % 2.6’dır!!!

Gördüğünüz şeklinde ASC-H olan hastada risk hakikaten yüksektir. Dolayısıyla ASC-H direkt kolposkopi endikasyonu gerektirir.

Smearde ASCUS saptanan hastada 3 farkı seçenek sözkonusudur: 3 ay sonrasında smear tekrarı, HPV DNA bakılması (eğer pozitif ise kesinlikle kolposkopi) ya da direkt kolposkopi uygulanması(2,5).

Şimdi ingilizce biliyorsanız ve açıp web denilen bu informasyon çöplüğünü eşelerseniz ABD Birleşik Devletlerinin domine etmiş olduğu bir ekip tedavi şemalarına ulaşabilirsiniz. Sadece her mevzuda olduğu şeklinde bu mevzuda da ABD tarafınca tavsiye edilen yönergeler, hakikaten sağlam bilimsel nitelikli bilgilere dayanırken bununla beraber maddi açıdan sistemi olabildiğince korumaya çalışan yönlendirmeler ihtiva eder.

Açıkçası oralarda doktorlar pahalı biz ise buralarda oldukça ucuza hizmet veriyoruz. Dolayısıyla smearde ASCUS saptandığında benim yaptığım direkt kolposkopi yapmak ve şüpheli durumda biyopsi almaktır. Kolposkopide şüpheli bir alan saptanmadıysa biyopsi alınması tartışmalıdır.

ACH olan hastanın peşi bırakılmamalıdır. Ascus Forum

ASCH’da ise esasen tartışılacak bir durum olmadığı şeklinde hasta direkt kolposkopiye yönlendirilir. Sorun saptanmasa bile ACH olan hastanın peşi bırakılmamalıdır.

Alınan biyopsi sonuçlarına bakılırsa hastanın tedavisi düzenlenir. HPV tiplemesinin kesinlikle yeri vardır. Yurdum toprakları için problem pahalı olmasıdır. Şu aralar devletimiz sağolsun KETEM’lerde parasız HPV tiplemesi yaptırabiliyorsunuz. Fakat naturel olarak bununda kriterleri var ve bu kriterlere uygun değilseniz cebinizden para çıkması demek. Sadece HPV tiplemesi hakikaten mühim ve hastanın yönetilmesi açısından mühim, maddi sorun yoksa yaptırılmalı.

Tartışılması ihtiyaç duyulan mevzu ne süre yaptırılacağıdır. Alınan biyopsilerde servikal displazi (CIN 1, 2 ya da 3 saptanması) durumunda HPV tiplemesi yaptırılarak tekrarlama olasılığı hasta ile paylaşılabilir. Onkogenik HPV tiplerinin (Ör: Tip 16 – 18 – 45 – 33 vs) nüks etme olasılıkları yüksek, vücuttan (serviksden) atılma süreleri uzundur.