HUZUR FORUM
Kurtulanlar ve iyileşenlerin yorumları
Bilgi paylaşım platforumu.

İyileşenlerin Gerçek Kullanıcı Yorumları

Blog

HPV Virüs Siğil Aşısı Forum Kurtulanlar

HPV Virüs Siğil Aşısı Forum Kurtulanlar

Günümüzde HPV aşısı olarak bivalan ve  kuadrivalan aşıları yapılmaktadır. HPV Virüs Siğil Aşısı Forum Kurtulanlar Aşılar yüksek oranda koruyuculuk sağlar.

Cervarix bivalan aşıdır ve HPV 16 ve 18 VLP L1 ihtiva eder. Hanımlarda görülen CIN ve servikal kanseri önlemek için etkilidir.

Gardasil ise kuadrivalandır ve HPV 16, 18, 6 ve 11’in VLP L1 ihtiva eder. CIN ve servikal kanserlerin önlenmesinin yanı sıra lezyonların önlenmesinde de etkilidir.

HPV AŞISI YAPTIRANLAR FORUM GİRİŞ SAYFASI 

Aşı Ne Süre Yapılmalı? HPV Virüs Siğil Aşısı Forum Kurtulanlar

Kızlarda 11 yaşından itibaren aşı yapılması önerilir. Cinsel yaşamı etken olmayan ve ilkin iç HPV virüsü ile karşılaşmayan kişilerde aşıdan tam yarar sağlanması hedeflenir.

11 yaşından 26 yaşına kadar aşı yapılması önerilir. En erken 9 yaşından itibaren aşı yapılabilir. 26 yaş üstü ve cinsel yaşamı etken olan kişilerde aşının tesiri daha azca olacaktır.

Gene de aşıdan kısmen de olsa yarar saplanacaktır. Bu aşı hamile hanımefendilere uygulanmaz fakat lohusalık halinde yapılabilir.

Aşı Iyi mi Yapılır? HPV Virüs Siğil Aşısı Forum Kurtulanlar

Aşı canlı virüs taşımaz ve 6 aylık sürede 3 doz olarak, kas içine yapılmaktadır. İlk aşıyı olduktan sonrasında gebelik fark eden hanım ara vererek doğum sonrası aşılar devam etmelidir. Aşılamaya karşın jinekolojik muayeneye devam edilmelidir. Aşı genital siğillere yol açan 4 tip için yüksek koruma sağlar. Eğer kişiye bir tip HPV bulaşmış olsa bile aşı öteki 3 tipe karşı koruyacaktır.

Erkeklere HPV Aşısı

Erkeklere HPV aşısı hemen hemen uygulanmamaktadır. Emekler devam etmektedir. Kati bulgular olmasa da penis, anüs ya da genital siğiller için etkili olabileceği düşünülmektedir. Sadece bu emekler halen kanıtlanamadığı için uygulamada erkekler aşılanmaz.

HPV Aşısı Etkili Midir?

Uygun yaş aralığında meydana getirilen aşı bu 4 tip için %100 koruma elde edecektir. Serviks ve genital siğillerin oluşumunu engelleyecektir. 26 yaş üstü, etken cinsel yaşamı olan ya da daha HPV ile karşılaşan kişilerde koruma oranı düşecektir. Aşı bir tek koruyucu amaçlı olarak yapılır. Tedavi etme özelliği yoktur.

Aşının koruyuculuğuna ilişkin kati emekler yoktur sadece minimum 5 yıl koruyuculuğu devam eder. Sonrası için bir vaat söz mevzusu değildir.

HPV Genital Siğil Ascus Forum ve Yorumları Girişi

Benzer Yazılar ::.