HUZUR FORUM
Kurtulanlar ve iyileşenlerin yorumları
Bilgi paylaşım platforumu.

İyileşenlerin Gerçek Kullanıcı Yorumları

Blog

Genital Siğil Nedir? Forum Yorumlar Çözüldü

Genital Siğil Nedir? Forum Yorumlar Çözüldü

Genital Siğil Nedir? Forum Yorumlar Çözüldü Hem hanımlarda hem erkeklerde görülen genital siğiller, cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonun genital bölgedeki emaresidir. “Kondiloma aküminata” olarak da adlandırılır. Genital Siğil Nedir? Forum Yorumlar Çözüldü HPV virüsünün (Human papilloma virus – İnsan papilloma virüsü) 200’den fazla çeşidi bulunur ve bunlardan 40’ı genital siğillere niçin olur. En oldukça siğillere yol açan tip HPV 6 ve HPV 11’dir. Yalnız bu HPV tipleri kansere yol açmazlar.

Bilhassa hanımlarda Genital Siğil Nedir? Forum Yorumlar Çözüldü

Bilhassa hanımlarda, başka HPV tipleri de aynı anda vücutta bulanabilir ve bundan dolayı Pap Smear şeklinde testlerin yapılması gerekir. Genital siğiller deride açık yada koyu kahverengi kabarıklıklar, kimi süre lekeler halindedir. Tek olarak görülebileceği şeklinde birden fazla siğil yan yana karnabahar şekilde görünebilir. Siğiller kimi süre et beni sanılır ya da asla fark edilmez. Genital Siğil Nedir? Forum Yorumlar Çözüldü Kaşıntı yapabilir ya da cinsel ilişki esnasında kanamaya yol açabilirler.

Genital Siğil Nedir? Forum Yorumlar Çözüldü

Hanımefendilerin ve adamların yüzde 60’nın yaşamının bir döneminde HPV ile karşılaşmış olduğu tahmin ediliyor. Virüs vücuda girdikten sonrasında bir çok vakit bağışıklık sistemi tarafınca baskılanıyor. Baskılanmadığı durumlarda genital siğillere yol açan tipler, bulaşma sonrası averaj 1 yıl sonrasında emare veriyor.

Genital Siğil Nedir? Forum Yorumlar Çözüldü

Virüs emare verse de vermese de vücutta olduğundan başka kişilere bulaştırma ihtimali bulunuyor. Dolayısıyla HPV virüsünün ne süre ve kimden bulaştığı belirlenemiyor. Genital Siğil Nedir? Forum Yorumlar Çözüldü Genital siğiller ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi o denli kolay oluyor. Siğiller kremler, çeşitli yakma şekilleri ya da büyüklüklerine bakılırsa cerrahi ile tedavi ediliyor.

Genital siğiller toplumda yüzde 1 oranında görülüyor. 20’li yaşlarda bu oran yüzde 7’ye çıkıyor. Rahim ağzı kanseri aşısı yapılsa bile kesinlikle tarama programlarına devam edilmesi gerekiyor. 21 yaşından itibaren tüm hanımefendilere üç yılda bir Smear yapılması gerekiyor.

Genital Siğil Nedir? Forum Yorumlar Çözüldü

HPV ile PAP smear testinin beraber kullanıldığı tarama Co-Denetim ise 30 yaşından itibaren yaptırılması tavsiye ediliyor. Bu sonuçların her ikisi de iyi çıkarsa beş yıl içinde rahim ağzı kanseri yada kanser öncesi lezyonu gelişme oranı yüzde 0, 08’e düşüyor.

Genital Siğil  HPV Iyi mi Bulaşır?

HPV virüsü her iki cinsiyette de görülebilir ve kişiden kişiye cinsel temasla bulaşır. Vajinal ve anal birlikteliğin yanı sıra, kondomun örtmediği genital bölgedeki deri temasıyla da HPV bulaşabilir.
Genital siğiller görünür olmasa da HPV ile enfekte derinin genital bölgeye teması virüsün bulaşması için kafi olur.
Nadiren oral cinsel ilişki ile bulaşır.

Genital Siğil bulaştıktan sonrasında uzun seneler vücutta sessiz kalabilir ve herkeste genital siğile niçin olmaz. Birçok kişide HPV, vücudun müdafa sistemi tarafınca etkisiz hale getirilir.

Genital siğil icra eden HPV tipleri bulaştıktan sonrasında siğiller birkaç ay ya da birkaç yıl sonrasında ortaya çıkabilir. Bu sürede kişi taşıyıcı durumunda olur ve hastalığı başkalarına bulaştırabilir.

Genital Siğil hpv taşıyan gebelerde, doğum esnasında anneden bebeğe geçebilir.
Genital siğillerin hangi partnerden geçtiğini ve virüsün ne kadar zamandır vücutta bulunduğunu saptamak mümkün değildir.

Tedavi edilmeyen hastalarda siğiller çoğalabilir ve boyutları büyüyebilir.
Genital siğiller öpüşmekle, havlu, çatal-kaşık kullanımı, bardak, tuvaletten bulaşmaz.

Genital Siğil Nedir?Genital Siğil  Korunma Yolları

Vajinal, anal yada oral cinsellik esnasında daima prezervatif kullanın – bir tek virüs prezervatif tarafınca korunmayan cilt bölgelerinden de bulaşabilir.

Genital siğiller için tedavi görürken cinsel ilişkiye girmeyin.
HPV aşısı yaptırın: HPV’den korunmanın en etkili yolu; hem bayanlar hem de erkekler için HPV aşısı olmaktır.
Tüm dünyada kullanılan ve bazı ülkelerde çocukluktan itibaren meydana getirilen HPV aşısı, virüsün en sık kanser icra eden HPV 16 ve 18 tipine karşı koruyuculuk sağlıyor. Ek olarak, dörtlü aşının (kuadrivalan) genital siğil icra eden 6 ve 11 tiplerine karşı koruyuculuğu da bulunuyor. Tüm rahim ağzı kanserlerinden yüzde 90 oranından koruyabildiği şeklinde, siğilden de aynı oranda koruyor.

Genital Siğil  Emareler

Genital Siğillerin Emareleri Nedir?
Genital siğiller toplu iğne başı büyüklüğünde, kabarcıklı ve pürtüklü yapıdadır. Birden oldukça olduklarında birleşerek karnabahar görünümünü alabilirler. Başlangıçta deri renginde yada kahverengi kabartılar şeklinde olabilirler. Siğiller bir çok vakit şikayete niçin olmazken, kimi vakit kaşıntıya niçin olabilir, cinsel ilişki esnasında kanayabilir.

Genital Siğiller Şu Bölgelerde Ortaya Çıkabilir

Siğiller tek, grup halinde, ciltten yüksek, yassı yada “karnabahar” biçimli olabiliyor.
Deri kabarık, üstü pürtüklü, deri rengi, açık kahverengi ya da rengi gri olabiliyor.
Bir çok vakit acı-ağrı hissi olmuyor. Yalnız kaşıntı olabiliyor.
Cinsel ilişki esnasında hafifçe kanama yapabiliyor.
Siğil olan bir kişi ile cinsel temas sonrasında, haftalar ya da aylar içinde ortaya çıkabiliyor.
Genital siğillere neden olan HPV enfeksiyonu, ağzın genital bölgeye teması olursa nadir olarak boğazın içinde siğile niçin olabilir.

Genital Siğil  Hanımlarda

Vulvada (dış hanım genital bölgesi)
Vajina içinde yada çevresinde
Anüs içinde yada çevresinde
Kasıklarda (genital bölgenin iç uylukta buluşmuş olduğu yer)
Rahim ağzında

Genital Siğil Erkeklerde

Penis,
Testisler,
Kasık,
Bacak arası yada anüste bir yada daha oldukça sayıda ortaya çıkıyor.

Genital Siğil Tanı Şekilleri
Genital Siğillerin Tanı Şekilleri

Genital siğiller görüntüleri açısından oldukça tipiktir. Genital siğillerin teşhisi Deri Hastalıkları Uzmanı (Dermatolog) tarafınca meydana getirilen muayene ile siğillere bakılarak tanı konabilir. Jinekoloji ve Üroloji tarafınca da tanı konabilir. Hanımlarda, bilhassa senelik rutin jinekolojik muayene esnasında tespit edilebilir.

Eğen genital siğilleriniz var ise, tedaviniz bitene kadar cinsel ilişkiye girmeyin ve partnerinizi de bilgilendirin. Hanımlarda HPV, rahim ağzı kanseri için önemli bir risk faktörüdür. Bu yüzden genital siğillerin yanı sıra diğeri HPV tiplerinin varlığı için aşağıdaki testler yapılır:

Jinekolojik muayene Genital Siğil  Pap Smear Testi

Jinekolojik muayene esnasında vajinanın girişinden hususi bir fırça yada spatul vasıtasıyla örnek alınır. Acısız bir işlemdir. Rahim ağzında hücresel değişiklik olup olmadığı belirlenir. Smear testi tek başına kanser tanısı koyulmasında kafi değildir. Smear testinin pozitif çıkması bir mesele olduğuna ve tanıya yönelik testler yapılması gerektiğine işaret eder.

Genital Siğil  HPV DNA testi

Pap smear’in anormal çıkması durumunda, HPV’nin kansere niçin olma olasılığı araştırılır.
Kolposkopi

Vulva, vajina ve serviksin ışıklı büyüteçle incelenmesidir.
Servikal Biyopsi

Rahim ağzından doku alınarak kansere niçin olabilecek hücre değişimleri araştırılır.

Genital Siğil Nedir?, genital siil, sivil, makat siğilleri, ağız içi siğiller, dilde siğil, dudakta siğil, penis de siğil tedavisi, rahim içi siğil forum yorum

HPV Genital Siğil Ascus Forum ve Yorumları Girişi

Benzer Yazılar ::.